Szeretettel köszöntjük a békásmegyeri református közösség nevében!
Gyülekezetünk küldetése a Jézus Krisztusban kapott örömhír továbbadása, a hívő nép tanítása és segítése a keresztyén életben, és a testvéri közösség szeretetben való megélése. Protestánsok, azon belül is reformátusok vagyunk, igyekszünk Istennek a Bibliában adott tanítása alapján élni. Hitvallásunkról bővebben...
Heti alkalmaink közül a legfőbb a vasárnap délelőtti istentisztelet, ahol együtt van a gyülekezet apraja-nagyja. Istentiszteletünk középpontjában a hirdetett ige és az arról szóló magyarázat áll. Emellett együtt dícsérjük Istent énekszóval és imádsággal. Minden hónap utolsó vasárnapján úrvacsorás istentiszteletre jövünk össze, amely különösen is a Jézus Krisztus evangéliumában való hitbeli megerősödésünk alkalma.
Az istentisztelettel párhuzamosan gyermekistentiszteleteket tartunk az óvodás és kisiskolás korosztály számára, valamint baba-mama szobák állnak az egészen kicsikkel érkezők rendelkezésére, ahol a kihangosításnak köszönhetően a szülők is részt vehetnek az istentiszteleten.
Ezen kívül kedden este tartunk gyülekezeti bibliaórát imaközösséggel, időszakosan baba-mama kört (tájékozódni az aktuális havi programból lehet), vasárnap délután pedig ifjúsági bibliaórát.
Közösségünk életét igyekszünk különféle lelki és közösségépítő programokkal színesíteni, erősíteni.
Több gyülekezettel közösen minden év januárjában megtartjuk közös imahetünket, amelyen minden este másik gyülekezetben szolgálnak lelkészeink, az alkalom végén pedig közös imádságra van lehetőség.
Évek óta minden nyáron megrendezzük gyülekezeti hetünket, amelyen a legfiatalabbaktól kezdve a legidősebbekig minden korosztály képviselteti magát. Ez a hét a megpihenés és a testvéri kapcsolatépítés mellett intenzív lelki hét is egyben, így délelőttünként egy-egy nagyobb témában kapunk tanítást lelkipásztorunktól, délutánonként pedig szabadidős programokon lehet résztvenni. A nap végén az esti áhitaton újra összegyűlünk Isten igéje mellett. Ezen kívül reggelente kis csoportokban tanulmányozzuk a Bibliát a napi igén keresztül.
Nyáron a gyülekezeti hét mellett két másik állandó programunk van még, ezek a templomban és környékén zajló gyermekhét, ill. a Református Játszókör gyermekhete.
Év közben eseti jelleggel szoktunk kisebb kirándulásokat, családi napokat, ifjúsági hétvégéket szervezni.
Reformátusként a felnőttek megkeresztelése mellett a gyermekkeresztséget is gyakoroljuk, mivel hisszük, hogy Isten a hívő szülők gyermekeire nézve csodálatos ígéreteket ad, ha azok keresztyén hitben nevelik, és úgy tanítják, hogy felnövekedve megismerje Krisztus kegyelmét és hitre jutásáról önként tegyen majd bizonyságot.
A Biblia útmutatása alapján a konfirmációról azt valljuk, hogy az a Krisztusban kegyelmet nyert emberek bizonyságtétele személyes hitbeli meggyőződésükről a gyülekezet közössége előtt - mind a saját hitüknek megerősítésére, mind a gyülekezet egészének lelki épülésére.
Egyházi hagyományainknak megfelelően gyermek- és felnőttkonfirmációs tanfolyamot is szervezünk, előbbi két év, utóbbi egy év időtartamú.
Isten szolgálatát és nevének dicsőítését jó hangú testvéreink jóvoltából énekszóval is megtehetjük. Énekkarunk Sípos Aba Álmosné Mónika vezetésével a nagyobb egyházi ünnepeink alkalmával szokott szolgálni közöttünk.
Gyülekezetünk a bibliai elveknek megfelelően presbiteri vezetés alatt áll. A lelkész és a presbiterek (más szóhasználattal: vének) együttesen felelősek a gyülekezet lelki és közösségi életéért, ill. a tanítás tisztaságáért. A hatévente megrendezésre kerülő választásokon 10 presbitert (köztük a gondnokot) és 3 pótpresbitert jelöl ki a gyülekezet választójogokkal bíró tagsága.
Gyülekezetünk 2012 óta tudatosan foglalkozik azzal, hogy tudatosan átgondolja, szervezze, és vezesse azokat a konkrét szolgálatokat, melyekben Jézus Krisztus prófétai, papi és királyi tiszte ölt testet gyülekezetünkben. Krisztusnak ezt a három tisztségét ma a prédikációban, a tanításban, a diakóniában, az imádságban, a lelkigondozásban és az egyházfegyelemben látjuk megjelenni. Ezért a presbitérium alá tartozó Missziói, ill. Gazdasági Bizottságon belül létrehoztunk összesen 13 szolgálói csoportot.
I. A Missziói Bizottság alá tartoznak:
II. A Gazdasági Bizottság alá tartoznak:
Fontosnak tartjuk, hogy az evangélium és a Biblia tanítása eljusson azokhoz a gyermekekhez is, akik nem járnak a gyülekezetünkbe. Ezért hálásak vagyunk Pirka Zsuzsa és Szalóky Eszter hitoktatóinknak, hogy a környékbeli iskolákban - Bárczy, Medgyessy, Zipernowszky, Mustármag - kitartóan végzik a református hitoktatói szolgálatot. Bővebben az iskolai hitoktatásról...
2013 szeptemberében foglaltuk össze először gyülekezetünk életének aktuális eseményeit, azóta is igyekszünk évente 2-3 alkalommal beszámolni gyülekezetünk életéről. Az aktuális és a korábbi számok is letölthetőek PDF formátumban a Médiatárból.
Református hitünk egyik fő sarokpontja a hitvallásosság. Hitvallások azért születnek, mert van élő hit. Egyházunk az Apostoli Hitvallás mellett két alapvetően fontos hitvallásos iratot tart számon: a Heidelbergi Kátét és a II. Helvét Hitvallást.
A fenti linkek a Magyarországi Református Egyház honlapján található dokumentumokra mutatnak. Ezek mellett letölthető honlapunkról egy MS Word (.docx) ill. PDF verzió is, amelyek az igeversek szövegét is tartalmazzák, nem csak a hivatkozásokat. E verzió a régi Kátéfordítást tartalmazza, az igeversek pedig a Károli fordítású Bibliából valók. Forrása az Erdélyi Református Egyház honlapja.
A Heidelbergi Káté a református egyház alapvető hittételeit tartalmazza. Szerzői Zacharias Ursinus és Caspar Olevianus, református hittudósok, akiket III. Frigyes pfalzi választófejedelem azzal bízott meg, hogy a Biblia alapján írjanak olyan népkönyvet, amelyből minden református hívő tisztán és igazán megismerheti a keresztyén vallást. A káté rövid idővel 1563-as kiadása után magyar nyelvterületen is ismerté vált. A szatmárnémeti nemzeti zsinat 1646-ban kánonilag kimondta, hogy a Heidelbergi Káté „mindenütt megtartassék és taníttassék”. Magyar nyelven először 1577-ben jelent meg Pápán, Huszár Dávid nyomdájában.
A II. Helvét Hitvallás – a Heidelbergi Kátéval együtt – a Magyar Református Egyház minden gyülekezetében elfogadott hitvallási irat, amely a Szentírás alapján álló református keresztyén hitünknek szabatos, pontos kifejezése. A Hitvallást Bullinger Henrik írta 1562-ben, és mint a svájci protestáns városok és kantonok közös hitvallását tette közzé 1566-ban. A magyar református lelkipásztorok az 1567. évi debreceni zsinaton sajátjukként elfogadták. Magyar nyelvű fordítása (Szenczi Csene Péter) 1616-ban jelent meg. Ezt harmadfél évszázadon át folyamatosan újra meg újra kiadták.
Lelkész | Sipos Aba Álmos |
Főgondnok | Békefi György |
Presbiterek | Baksai-Szabó Kristóf Battonyai Zoltán Békefi György Fischer Péter G. Szabó László Korompay Gábor Magyar István Nagy József Pavelkovics András Somogyi Péter |
Pótpresbiterek |
Ábrahám János Pócsik István Varró Zsolt |
Kántor | Sipos Aba Álmosné Mónika |
Hitoktató | Kristófné Dobrovitz Erika Pirkáné Torma Zsuzsanna Szalóky Eszter |
2012. április 25. 20:05 perckor az MR1 rádióban az Aranyalap című műsorban hangzott el beszámoló
Református templom Békásmegyeren
címen. Szerkesztő: Felszeghy Csaba
Az adás letölthető (45 perc, 21 MB)
2010. december 5-én 15:00-tól tartotta a Békásmegyeri Lakótelep Templomépítése Alapítvány (BLTA) nyilvános ünnepi Közgyűlését. Ezen az alkalmon készült hangfelvétel letölthető (mp3, 55 MB).
Békefi György visszaemlékezése a 10 évvel ezelőtti alapkő letételre. Elhangzott 2009. december 6-án az Istentisztelet után. A hanganyag letölthető (mp3, 4 MB)
2009. június 7-én a Duna TV-n közvetített istentisztelet felvétele (Letöltés MP4 formátumban - 25 MB)
A templomépítés viszontagságairól az Óbuda TV készített riportot (Letöltés MP4 formátumban - 223 MB)
A Magyar Nemzet 2007. április 14.-én megjelent cikke templomunk építését és gyülekezetünk indulását nézi meg közelebbről. Hasznos olvasmány!
Letölthető PDF formátumban.
Az eredeti cikk megtalálható a Magyar Nemzet honlapján.
Gyülekezetünk alapítója és első lelkipásztora 2007. április 5-én, 63 éves korában hazament Megváltójához.
Kegyelmes Istenünk akaratát hittel elfogadva és benne vigasztalást találva tudatjuk, hogy dr. Buday Péter ny. református lelkipásztor életének 63. évében, 2007. április 5-én elhunyt.
Búcsúztatása Istentisztelet keretében 2007. április 20-án 11 órakor a Békásmegyeri Református Egyházközség templomában (Budapest, III. Csobánka tér 8.) volt, majd hamvait a Tamás utcai temetőben helyeztük örök nyugalomra.
Somogyi Sándorné, Klári nénivel a gyülekezet életének elindulásáról Bozsóki Zoltán beszélgetett 2007. március 28-án. (szerkesztett cikk)
Klári néni férjével 1983-ban költözött Békásmegyerre. Férje korábban református lelkészként szolgált, ekkor már nyugdíjban volt. Csillaghegyre jártak templomba, ahol Deák Zoltán volt a lelkipásztor.
Először Gáti Zoltán vetette fel nekik, hogy Békásmegyeren is jó lenne bibliaórát tartani. Jézus példázata bátorította őket: "Hasonló a mennyek országa a mustármaghoz, amelyet fog az ember, és elvet a szántóföldjébe. Ez kisebb ugyan minden magnál, de amikor felnő, nagyobb minden veteménynél, és fává lesz, úgyhogy eljönnek az égi madarak, és fészket raknak ágai között." (Máté evangéliuma 13:31-32).
De hol jöjjenek össze? Klári néniék felajánlották kicsi panellakásukat, ahol hetenként rendszeresen tartottak alkalmakat. Eleinte Gáti Zoltán mellett Nagy Jánosné (Nagy Feró édesanya), Baranyiné, és még páran jártak a bibliaórákra.